Strona główna » Varia » Cyrk Henry’ego w Rzeszowie 1902

Cyrk Henry’ego w Rzeszowie 1902

Menażerya wcale okazała przybyła do Rzeszowa i rozbiła namiot przy ulicy Zielonej. Według zapowiedzi afiszowej posiada kilka bardzo pięknych okazów lwów, słonia tresowanego, tygrysów, a nadto kilkadziesiąt różnych innych okazów. Zwracamy uwagę Czytelników na umieszczony w dzisiejszym numerze anons.

Cyrk Henry’ego tegoczesny największy cyrk ruchomy w Austro-Węgrzech, składający się z 120 ludzi i 80 koni, posiada własną orkiestrę, balet, 25 młodych dam, olbrzyma słonia, przybywa ze swoim amerykańskim namiotem cyrkowym, posiadającym własne oświetlenie elektryczne, oddzielnym pociągiem złożonym z 54 osi z Tarnowa do Rzeszowa we czwartek 27 b. m. o godzinie 9 rano. W tym samym dniu o godz. 8 wieczorem odbędzie się pierwsze przedstawienie. Cyrk posiada bardzo ładny wybór rasowych koni, artystów pierwszorzędnych i nie jest czczą reklamą, jaką zrobił w swoim czasie cyrk Barnuma i Bailego. 

A teraz kilka wyjątków z dzienników krakowskich:

„Czas” z 30 kwietnia.

„Inauguracyjne przedstawienie cyrku Henry’ego zapełniło wczoraj szczelnie obszerne namioty przy ul. Wielopole. Cyrk jest jednym z lepszych, jakie gościły w Krakowie. Wolna tresura koni, gry „ikaryjskie” trupy Beuedetti-Nava, muzykalni klowni, produkcye słonia Blondina, tańce i śpiewy ruskiej trupy Stojanoff i t. p., złożyły się na całość wcale udatną. Publiczność bawiła się wesoło, oklaskując zręczne produkcye. Niespodzianką było nieużywanie języka niemieckiego, który dotąd zwykle panował w cyrkach, występujących w Krakowie. Klowni i artyści używali języka francuskiego i włoskiego, a także polskiego”.

„Nowa Reforma” z 1 maja.

„Cyrk Henry’ego rozpoczął wczoraj swą gościnę w Krakowie przedstawieniem inauguracyjnem, które odbyło się wobec przepełnionej widowni na na dochód Uniwersytetu ludowego. Metoda Barnumowska znajduje widocznie coraz szersze zastosowanie w przedsiębiorstwach tego rodzaju, gdyż i cyrk Henryego odbywa się zupełnie bez budynku, mieszcząc się pod namiotami, które personal cyrku rozbija z wielką wprawnością w przeciągu kilku godzin. Cyrk Henryego posiada także własną lokomobilę do wytwarzania elektryczności funkcjonującą pod gołem niebem. Przedstawienie wypadło bardzo dobrze. Dobór ładnych koni, zajmująca ich wolna tresura, ładny a z urodziwych dziewcząt złożony balet, trzech dowcipnych klownów i olbrzymi słoń afrykański „Blondin”, składają się w całości na program urozmaicony i zajmujący. Jednym z najładniejszych punktów programu jest występ trupy małoruskiej „Stojanoff” w strojach narodowych, której charakterystyczne i melodyjne śpiewy i tańce z prysiudami podobały się ogólnie. W popisach klownów usunięto zupełnie język niemiecki zastępując go francuskim, polskim i włoskim, co publiczność przyjęła z zadowoleniem, oklaskując ochoczo produkcye”.

Cyrk pomieszcza 2.500 osób. Przy wybudowaniu cyrku zajętych będzie 44 osób, które zbudują cyrk w przeciągu 4 do 5 godzin, czemu publiczność będzie się mogła przypatrzeć. Cyrk będzie oświetlony elektrycznie. Zajmować będzie przestrzeń 400 metrów. Miejsca urządzone będą amfiteatralnie i składać się będą z 1.500 krzeseł i 100 miejsc stojących. Obok budynku cyrkowego staną dwie obszerne stajnie na umieszczenie koni i innych zwierząt, każda 30 metrów długa, a 10 szeroka. Zabudowania na garderobę i rekwizyta 26 metrów długie i 9 szerokie, jakoteż namiot na pomieszczenie słonia 26 m. długi i 9 szeroki. Przyrządy cyrkowe zostaną przywiezione w 10 wagonach, rekwizyta kancelaryjne, jakoteż maszynerya dla wytworzenia elektryczności w l wagonie.

Wcześniejsza sprzedaż biletów odbywa się w księgarni p. Pelara. Cyrk zostanie zbudowany na rynku Nowego miasta i da tylko 4 przedstawień, następnie udaje się na 3 przedstawienia do Jarosławia, na 4 do Przemyśla i na kilkanaście przedstawień do Lwowa.

„Głos Rzeszowski” z 18 maja 1902(inserat)
Przy ul. Zielonej
Tylko na krótki czas
przybyła ze Lwowa do Rzeszowa wielka centralna
Menażerya
8 lwów, olbrzym słoń tresowany, 3 królewskie tygrysy, nadto 60 różnych dzikich zwierząt.
Menażerya otwarta od 8 rano do 8 wieczór – karmienie i przedstawienie codziennie o godz. 4 i 7 wieczorem. – Wstęp na I. miejsce 40 ct. II. miejsce 20 ct.
„Głos Rzeszowski” z 18 maja 1902


Cyrk Henry’ego przybędzie w przejeździe do Lwowa we środę b. m. o godz. 8.5 m. rano osobnym pociągiem, składającym się z 25 wagonów. Tegoż samego dnia o godz. 8 wieczór rozpoczyna przedstawienia, które tylko 4 dni trwać będą. Cyrk ten podróżuje stale po Austro-Węgrzech i cieszy się opinią dobrze zaopatrzonego. Aby pozyskać obszerniejsze rozmiary, cyrk ten nie jest wybudowany z drzewa, lecz namiotów płóciennych, które pomieszczą 2500 osób.

Przy wybudowaniu cyrku zajętych jest 45 osób i godnem podziwienia jest, jak w przeciągu 4-5 godzin powstaje z namiotów jakoby miasteczko. Szan. Publiczność zaprasza się do bezpłatnego przyglądania się temu.

Cyrk oświetlony jest elektrycznie, obejmuje przestrzeń 400 m., miejsca urządzone są amfiteatralnie i składają się z 2500 bardzo wygodnych krzeseł i 1000 miejsc stojących. Obok cyrku znajdują się obszerne stajnie dla umieszczenia koni i różnych zwierząt, każda 30 m. długa i 10 m. szeroka; zabudowania na garderobę i rekwizyta są 26 m. długie i 9 m. szerokie, oraz namiot na pomieszczenie słonia 26 m. długi i 9 m. szeroki.

Przyrządy cyrkowe przewiezione będą w 10 wagonach, rekwizyta kancelaryjne i maszynerya dla wytwarzania światła elektrycznego w jednym wagonie. Stajnie obejmują 80 koni najcudowniejszej rasy i słonia niebywałej wielkości „Blondin”. Artyści i przyboczny personel składa się z 125 osób. Corps de Ballet złożony z 25 pań pod kierownictwem sławnej baletmistrzyni. Przedstawienia bardzo zabawnych pantomin.

Aby ułatwić Publiczności nabywania biletów wcześniej sprzedaż takowych odbywa się w księgarni p. Pelara,

„Głos Rzeszowski” z 25 maja 1902


Cyrk wypłoszył z kieszeń mieszkańców Rzeszowa i okolicy kilkanaście tysięcy koron, mimo końca miesiąca i odjechał dziś rano w dalszą podróż do Jarosławia.

„Głos Rzeszowski” z 1 czerwca 1902

Varia , , , Czytano 1 245 razy

Brak komentarzy do wpisu “Cyrk Henry’ego w Rzeszowie 1902”

Zostaw odpowiedź

(wymagane)

(wymagany)


*