Strona główna » Z życia codziennego » Regulamin rady miejskiej w Tarnopolu

Regulamin rady miejskiej w Tarnopolu

Dla bezpieczeństwa publicznego.

Rada miejska w Tarnopola uchwaliła świeżo regulamin, który powinien znaleść i w naszem mieście zastosowanie. Regulamin ten dla ważności sprawy przytaczamy dosłownie.

1. Jazda zaprzęgami tudzież przewożenie przedmiotów na wózkach ręcznych, dozwoloną jest tylko na drogach i placach. Jeżdżenie i ciągnienie wózków ręcznych, tudzież jazda konna po chodnikach, ogrodach, ścieżkach są zabronione. Wyjątek stanowią wózki służące do wożenia dzieci i chorych.

2. W obrębie miasta między rogatkami, jazda tylko w wolnem tępię jest dozwoloną, wozy zaś ciężarowe naładowane lub bez ładunku, dalej te, które z powodu swej konstrukcyi lub ładunku przy szybszem poruszeniu szczególny powodują hałas lub kurz, muszą jechać stępo, szczególniej w ulicach, przy których są położone szkoły i biura urzędowe.

3. Magistratowi przysłuża prawo oznaczenia ulic, któremi bezwarunkowo tylko stępo jechać jest dozwolone.

4. Ładowanie i wyładowanie wozów na ulicach, dozwolone jest tylko tam, gdzie nie ma podwórza lub stosownego zajazdu – ma się odbyć szybko, bez przerwy i z dostateczną obsługą.

5. Wozy jednokonne używane w mieście winne być zaopatrzone w dwa dyszle, zaprzęgom jednodyszlowym, zamiejscowym, wolno jechać stępo, a koń ma być prowadzony w rękach.  

6. Wozy należące do przedsiębiorstwa transportowego lub do osób trudniących się zawodowo przewozem rzeczy, muszą być zaopatrzone w numera umieszczone na lewym boku uprzęży; – numera wydaje i protokołuje biuro policyjne.

7. W obrębie miasta należy jechać lewą stroną ulicy, ustępywać również na lewo, wyprzedzać zaś na prawo. Wyprzedzanie dozwolonym jest tylko wtedy, jeżeli ulica jest dostatecznie szeroka a pojazd wyprzedzany z wolna jedzie.

8. Przechodzącym procesyom, pogrzebom, pochodom oddziałów wojskowych, młodzieży szkolnej, i t. p. dalej taborom straży pożarnej, wozom pocztowym, należy z drogi ustąpić, zjechać na krawędź ulicy lub w boczną ulicę i zatrzymać się aż do przejścia pochodu; – przy pochodach pogrzebowych nie wolno zaprzęgom opuszczać szeregu i innych wyprzedzać.

9. Wozy próżne winne ustąpić z drogi wozom obciążonym, tak samo z góry jadące, jadącym pod górę.

10. Nie wolno zatrzymywać zaprzęgów na środku ulicy, na przejściach dla przechodniów lub w miejscu krzyżowania się ulic; nie wolno również w śródmieściu popasać lub poić koni z wyjątkiem targowic lub miejsc do tego przeznaczonych.

11. Z bramy realności należy wyjeżdżać na ulicę tylko stępo, – tak samo na zakrętach i w miejscach, gdzie ulice się krzyżują.

12. Zaprzęgi przejeżdżające przez place lub ulice w czasie odbywającego się targu, wchodzenia lub wychodzenia większej ilości osób z kościołów, szkółr widowisk lub zebrań, winne jechać również stępo.

13. W razie większego zjazdu powozów, należy trzymać się porządku postanowionego przez straż policyjną.

14. Transportowanie wozem drzew ściętych, belek, desek, gałęzi i t. p. należy w ten sposób wykonywać, by przedmioty po drodze się nie wlokły.

15. Przy przewożeniu słomy, śmiecia, nawozu, należy zważać, by ile możności nie zanieczyszczać placów i ulic.

16. Przy zjeżdżaniu z pagórków należy używać zwykłego hamulca, – hamowanie łańcuchami dozwolone tylko w czasie gołoledzi.

17. Ciężar naładowany musi odpowiadać sile koni; nadmierne obciążenie koni jest surowo wzbronione.

18. Używanie wadliwej, poszarpanej, dolegającej koniom uprzęży, jest wzbronione, – wzbronionem również używanie koni pokaleczonych, rażąco kulawych, zaraźliwą chorobą dotkniętych lub mocno wycieńczonych, – jakoteż wozów o nadto skrzypiących kołach.

19. Zaprzęgi przeznaczone wyłącznie do przewozu osób, mają być z nastaniem zmroku i w nocy dwoma latarkami oświetlone, winne jechać stępo z należytą ostrożnością.

20. Łączenie dwóch lub więcej wozów lub przyczepienie do wozów wózków ręcznych, jest w śródmieściu z reguły wzbronione.

21. Woźnica obowiązany jest ostrzegać przechodniów wczesnem i głośnem wołaniem, lub odpowiednim sygnałem, – najeżdżający nieostrożnie na przechodniów, przydybany w stanie śpiącym lub pijanym, lub zostawiający konie na ulicy lub placu bez dozoru, ulegnie karze. Niedorostkom, z wyjątkiem służby folwarcznej końmi powozić zabrania się.

22. Sanie nie zaopatrzone w dzwonki, mają jechać stępo; – konie w zimie winne być kute na ostro i zaopatrzone w wędzidła.

23. Transportowanie zwierząt żywych, winno się odbywać w sposób zapobiegający dręczeniu tychże.

24. Mięso – skury(*) niewysuszone – padliny i wogóle wszelkie przedmioty wydzielające przykrą woń lub wstrętne dla oka, – tylko pod stosownem nakryciem przewozić wolno.

25. Niezastosowanie się do powyższych przepisów będzie karane grzywną od 1 do 50 koron, – w razie niemożności jej ściągnięcia, aresztem od sześć godzin do pięciu dni. – Nałożone grzywny wpływają do funduszu ubogich miasta.

„Głos Rzeszowski” z 11 czerwca 1905

(*) tak w oryginale

Z życia codziennego , , , Czytano 818 razy

Brak komentarzy do wpisu “Regulamin rady miejskiej w Tarnopolu”

Zostaw odpowiedź

(wymagane)

(wymagany)


*