Strona główna » Folklor Wielkiej Wojny » Problemy z brakiem drobnej monety

Problemy z brakiem drobnej monety

Brak drobnej monety jeszcze ciągle daje się dotkliwie odczuwać. Nawet w wielkich sklepach żądają z góry płacenia drobną monetą za towar, a jeśli kto nie ma drobnych, nie dostanie towaru.

Publiczność powinna poczuwać się do obywatelskiego obowiązku i zaniechać chowania drobnej monety. W ostatnich dniach bank austro-wegierski wydał olbrzymią ilość monet, które powinny być w obiegu, zwłaszcza, że żołnierze czynią ciągle zakupy i płacą drobną monetą.

Na jakie przykrości i straty materyalne narażony jest niejeden przez to, niech posłuży choćby tylko ten jeden fakt: p. S. chcąc kupić marki do ekspedycyi gazety, przez dwa dni posyłał po nie na pocztę z 20 kor., nie posiadając innej monety. Nie otrzymał jednak marek, gdyż na poczcie albo w rzeczywistości nie posiadają drobnej monety – lub też nie chcą wydawać. Chodząc więc bezskutecznie prawie po wszystkich sklepach z prośbą zamiany owych 20-tu kor. papierowych, stracił przeszło dwie godziny czasu.  

Czyż nie jest to rozpacz? Mając 20 koron nikt nigdzie wydać nie chce drobniejszej monety, przez co poszczególne jednostki ponoszą nieobliczalne straty materyalne – bo stratę czasu – w którym to czasie ma pracować na kawałek chleba! Czyżby i w Rzeszowie nie mogły się władze zająć w ten sposób jak np. w Krakowie, że Dyrekcya policyi zmuszoną była użyć swej interwencyi i na poszczególnych kupców nałożyć nawet kary za ukrywanie zdawkowej monety. Takie postępowanie do niczego dobrego nie doprowadza i władze rzeszowskie bezwarunkowo powinny się tem zająć, aby nie było potem zapóźno!

„Głos Rzeszowski” z 15 sierpnia 1914


Srebrne korony, których dźwięk tak mile pieścił niegdyś ucho, zniknęły gdzieś jak sen przeszłości. Niema ich, pozostały tylko we wspomnieniu tych, co drąc brudne i pomięte banknoty dwukoronowe zatapiają się w trudnej do rozwiązania zagadce, pod wpływem jakich to odczynników chemicznych srebro, a choćby nawet inny jaki metal nabiera własności kamfory. Monety koronowe tak gruntownie zniknęły, że nawet po kawiarniach, gdzie dzienny targ dochodzi do kilkuset koron, rzadko kiedy zabłąka się srebrna korona do przepaścistej, dyskretnie pod połami marynarki lub fraka schowanej torby płatniczego. Co więc się stało z koronami? Odpowiedź na ta jedna. Poszły one tą samą drogą, którą poszły pieniądze niklowe i którą ciągną zapasy artykułów spożywczych i innych, jak skóry, mąka, cukier, mydło i t. p.

„Głos Rzeszowski” z 8 października 1916


Dzielenie banknotów dwukoronowych.

Bank austro-węgierski postanowił nie uważać dzielenia banknotów dwukoronowych za rozmyślne uszkodzenie banknotu. Wobec tego kupcy i szerokie koła publiczności przyjmować mogą z zupełną ufnością banknoty dzielone i nie zachodzi obawa, aby ktokolwiek mógł z tego tytułu ponieść jakąkolwiek szkodę, o ile tylko banknot na dokładne połówki, względnie ćwiartki został podzielony. W uznaniu tego powinna też publiczność przyjmować owe dzielone banknoty dwukoronowe, chociaż obowiązek przyjmowania dzielonych banknotów istnieje tylko dla Banku austro-węgierskiego. Unikać należy zgłaszania się do Banku z drobnemi kwotami w dzielonych banknotach do wymiany, ponieważ w ten sposób przyczynia się do większego powiększenia braku drobnej monety. Większe sumy w dzielonych banknotach, przedstawione do wymiany, przez Bank austro-węgierski bez przeszkody wymienione zostaną.

„Głos Rzeszowski” z 15 października 1916


Wobec obiegających w mieście pogłosek, że z wypuszczeniem w obieg banknotów 1-koronowych, Bank austryacko węgierski połówek i ćwiartek banknotów 2-koronowych do wymiany przyjmować nie będzie, zwróciliśmy się po informacye do tutejszej Filii Banku, gdzie nam oznajmiono, iż pogłoski te są zupełnie bezpodstawne, albowiem Bank wymianę tych z konieczności powstałych połówek i ćwiartek, jak dotąd, tak i nadal uskuteczniać będzie.

Oczywiście, że obecnie wobec znajdujących się w obiegu banknotów 1- koronowych i wielkiej ilości monety żelaznej, odpada zupełnie potrzeba darcia dwukoronówek.

Zwrócono też naszą uwagę odnośnie do wycofania z obiegu niklowych 20-halerzówek, na to, że niklowe 10-halerzówki nadal w obiegu pozostają.

„Głos Rzeszowski” z 24 grudnia 1916

Folklor Wielkiej Wojny , , , , , , Czytano 1 176 razy

Brak komentarzy do wpisu “Problemy z brakiem drobnej monety”

Zostaw odpowiedź

(wymagane)

(wymagany)


*