Strona główna » Porady » Ozdoby choinkowe

Ozdoby choinkowe

Jak ubierzemy choinkę?
Jako przykład miłych ozdób choinkowych, które możemy zrobić w domu może służyć, między innemi parę wzorów zabawek, niżej podanych.

Łatwy do wykonania dzbanuszek ze skorupki jajka: do wydmuchanej skorupki przykleja się (gęstą gumą arabską lub klejem z żytniej mąki) pasek papieru w kolorze np. fijołkowym (szerokość 1 i pół – 2 cm.).

Na przeciwległym końcu nakleja się szyjkę, do której potem dołącza się dziobek, również z tego samego papieru. Od szyjki do połowy skorupki nalepia się uszko zrobione z papieru fijołkowego i oblepione paskiem pomarańczowym.

Cały dzbanek przybrany jest wycinankami w kolorze fijolkowym, zielonym i pomarańczowym.

Wydmuchana skorupka nadaje się również do zrobienia efektownego kogucika, którego jaskrawe barwy dobrze odbijają na ciemnem tle drzewka.

Z papieru w kolorze zielonym, bronzowym i żółtym wycina się poszczególne części ogona w podwójnych egzemplarzach, które później skleja się ze sobą, a następnie jedne z drugiemi i nalepia na jajku. Szyja kogucika jest żółta, grzebień i nóżki czerwone, dziobek bronzowy.

Oko można nakleić czarne lub granatowe.

Niemniej efektowna jest rybka, której łepek, płetwy i ogonek nakleja się z papieru złotego lub srebrnego, a łuskę z papieru kolorowego np. szafirowego, zielonego lub ciemno-czerwonego.

Można też wykorzystać skorupkę jajka do zrobienia ślicznych główek pierotków, którym wysokie trojkątne czapki robi się z papieru kolorowego, a duże kryzy z karbowanej bibułki. Twarz rysuje się tuszem i maluje farbami.

Bardziej jeszcze pomysłowe są główki różnych laleczek, którym wycina się na głowę rozmaite ubrania (korony, kapelusze), a włoski robi w ten sposób, że smaruje się oznaczone miejsca klejem i przysypuje drobno pociętą czarną lub bronzową wełną.

Ładną ozdobą są jajka malowane lub pozłocone złotym lakierem i ubrane kwiatkami, wyciętemi z papieru, złotą siatką z nawleczonymi paciorkami, albo dużemi kolcami z lśniącego papieru. Proste i nieskomplikowane są takie zabawki, jak koszyczki z bibułki i nawleczonych na drucik paciorków, kolorowe wisiorki, gwiazdki, rogi obfitości, dzwoneczki lub gronka, ubrane frendzelką z naciętej bibułki, albo ząbkami ze złotego czy też srebrnego papieru.

Do wszelkiego rodzaju wisiorków używa się nawleczonych na nitkę pociętych kawałków słomki. Te ostatnie służą również do zrobienia łańcucha. Łańcuch ten robi się w ten sposób, że między kawałkami słomki długości 5 cm., umieszcza się kwiatki, motylki lub kokardki z kolorowej bibułki. Oprócz powyższego ładnie ubierają choinkę łańcuchy z nawleczonych na nitkę srebrnych paciorków, z różnobarwnych kółek, wyciętych z papieru, albo też kolorowych gwiazdek, ubranych wycinankami i zeszytych ze sobą kolorową nitką.

Śnieg można zrobić z waty, którą rozpościera się cieniutko na gałązkach i pniu drzewka, przysypując bornym kwasem.

Mira.

„ABC” z 16 grudnia 1926

Porady , , , , Czytano 1 280 razy

Brak komentarzy do wpisu “Ozdoby choinkowe”

Zostaw odpowiedź

(wymagane)

(wymagany)


*